Vyvarujte se 8 nejčastějším chybám při výběru nemovitosti... A kupte nemovitost dobře!

Jsou omyly, za které můžete tvrdě zaplatit. Vše může začít už tím, že byt začnete hledat podle špatných kritérií. Potom narazíte na nepoctivého makléře nebo bez velkého rozmyslu podepíšete směnku jako zálohu na byt a až později narazíte na háček. Jenže z rozjetého vlaku už nebude možné vyskočit a vy se nastěhujete do bytu, který Vám vůbec nevyhovuje. S hypotékou na krku. A prodat dobře byt, který má háčet a navíc je ještě s hypotékou, není vůbec snadné.

 

1. Kritéria, která nejsou Vaše

Na bydlení má každý z nás jiné nároky. Buďte si jisti, že vybíráte byt podle svých kritérií. Máte rádi přírodu? Potom Vám může vyhovovat panelák jen pár kroků od louky nebo lesa. Jste příznivcem městského života? Pak dejte přednost bytu v centru. I se všemi výhodami a nevýhodami, které to má. Myslete na to, že pokud budete zakládat rodinu, Vaše priority se mohou změnit. Sepište si, co od nového bydlení očekáváte právě vy - ač je pro Vaše přátele důležitá velká kuchyň, o které básní, Vaší prioritou může být velká terasa orientovaná na jih.

 

2. Ledabylá prohlídka

Na nátlak makléře nedejte. Ano, jsou tací, kteřá chtějí hlavně prodat (a všechno čest těm, kterým jde o spokojeného klienta). Nemovitost s Vámi projdou ledabyle, dívají se na hodinky a mluví o imaginárním zájemci, který je připravený složit zálohu hned. Ne, byt byste měli vidět s někým, kdo nemovitostem rozumí a je na Vaší straně. Jste si vážně jisti, že rozvody jsou nové a že pod kobercem není plíseň?

 

3. Stydíte se ptát

Jako nezkušený kupec se nestyďte ptát se i na ty nejbanálnější otázky, které Vás k nemovitosti napadjí. Opravdu se ale ptejte, protože jde o Vaše peníze, o Váš majetek. O nemovitosti musíte vědět vše: kdy a z čeho byla postavená, jaké materiály byly použity, zda byl prostor rekonstruován, co vše je součástí nabídky (i sklep nebo garáž?), kolik jsou měsíční náklady na služby nebo na energie.

 

4. Nevíte, kam se stěhujete

Pozor, nekupujete jen byt. Do jisté míry i lokalitu, ve které je. Jak vypadá bytový dům? Je udržovaný a upravený? Jsou na chodbě nedopalky a zapáchá to tam? Nejsou kolem večerky a herny, kam by se stahovaly podivné existence? Máte blízko vše, co ke spokojenému životu potřebujete? Nestaví Vám přímo pod okny tramvaj, kvůli které se nevyspíte? A jak na Vás působí sousedé? Projděte si proto také okolí, nejlépe v různých denních hodinách.

 

5. Ukvapený podpis rezervace

Je možné, že hned při první prohlídce Vám bude realitní makléř strkat pod nos rezervační smlouvu. Nepodepisujte ji, pokud si nebudete jisti, že nemovitost opravdu chcete, že na ni dostanete hypotéku a že znáte detailně její technický stav, tedy i to, co ještě budete muset investovat navíc! Podepsání rezervační smlouvy při první prohlídce je velké riziko, před nímž varují odborníci ze všech stran. Záleží také na tom, jak je rezervační smlouva uzavřená a kde ji podepisujete a jak je možné od ní případně odstoupit. Pokud už rezervační smlouvu budete podepisovat, měli byste mít předjednanou hypotéku. Jinak se může stát, že zaplatíte realitní kanceláři poplatek za rezervaci, ona ho zinkasuje jako provizi a vy budete bez bytu i bez peněz.

 

6. Letmé pročtení kupní smlouvy

Stejnou pozornost věnujte také pročítání kupní smlouvy. Nejlépe s právníkem při ruce. Právní kličky patří k největším nástrahám při koupi bytu. I když si vyberete velkou realitní kancelář, neznamená to, že je zárukou férovosti. Protože je koupě bytu poměrně velkou transakcí, neobejde se bez řady dokumentů, smlouva je jen jedním z nich. Měli byste si být jisti, že rozumíte nejen všem ustanovením ve smlovuě, ale také celému transakčnímu procesu. Kupní smlouva by také neměla být napsaná jednostranně a nevyváženě ve prospěch prodávajícího.

 

7. Vynechání katastru

Než rezervační nebo kupní smlouvu podepíšete, měli byste si prostudovat všechny dostupné informace k nemovitosti. Podívejte se do katastru nemovitostí a zjistěte si, komu byt patří a zda se s ním nepojí věcná břemena, není součástí exekuce apod. Prostě neexistuje nic, co by bránilo prodeji nemovitosti a jejímu přepsání na nového vlastníka.

 

8. Brzké poslání peněz

Dobře. Vybrali jste byt. Podepsali kupní smlouvu. Peníze od banky máte na účtu. Neposílejte je ale příliš brzy! Nemovitost se stane Vaším vlastnictvím až po zápisu vlastnického práva do katastru - tento zápis rozhoduje o tom, že je nemovitost Vaše! Kdybyste peníze poslali majiteli na soukromý účet a on na Vás nemovitost nakonec nepřepsal, dostanete se do potíží, protože byt nebude Váš. I proto se při koupi nemovitosti používájí advokátní/notářské/bankovní úschovy, kde peníze "čekají" než původní majitel nemovitost přepíše.

 

Pokud chcete provést celým procesem výběru a koupě vyhovujícího bytu (nemovitosti) bez starostí a problémů a zároveň se chcete vyvarovat těmto chybám, neváhejte a kontaktuje naši realitní kancelář. 

Naším hlavním poslání je plnit Vaše sny o bydlení...

Dream House Reality = cesta od snu k realitě

 

 

Informace pochází z portálu www.bydleme.cz