Ceny nájmů rostou

Na realitním trhu se v posledních týdnech projevuje zvýšený zájem o pronájem vhodné nemovitosti. Nahrává mu jak návrat vysokoškoláků do škol, tak rostoucí ceny nemovitostí i nedávné zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Chystáte-li se tedy pronajmout nemovitost, nastává ideální doba k hledání vhodného nájemce.

Zatímco v minulých letech byl největší nárůst ve vyhledávání inzerátů vhodných bytů k pronájmu na přelomu srpna a září, letos je to již o čtrnáct dní dříve. Důvodem jsou především obavy ze situace na trhu s bydlením.

 

Nájemce je vhodné si prověřit

Zatímco ještě nedávno měli někteří pronajímatelé problém najít vhodného nájemce, nyní si mohou vybírat z celé řady zájemců o pronájem. Na druhou stranu je ale třeba věnovat celému procesu dostatek času, případně využít služeb realitní kanceláře. Jedno z největších nebezpečí, které vás totiž může potkat, je stále neplatící nájemník.

Rozhodně se nenechte ovlivnit prvním dojmem, který na vás uchazeč o pronájem udělá. Přestože může působit sympaticky, nespoléhejte se pouze na jeho milý úsměv.

 „Ze všeho nejdříve je třeba si ověřit rizikovost vašeho potenciálního nájemníka, tedy například zda na něj není uvalena exekuce. Tyto informace lze získat on-line v registrech exekucí či dlužníků,” upozornil Daniel Hanzal.

Dalším krokem je stanovení výše nájmu, kde  je dobré mít na paměti, že někdy může být výhodnější dlouhodobý nájemní vztah i za cenu nižšího nájmu. S orientačním odhadem optimální vám poradí v realitní kanceláři.

Nájemní smlouva a předávací protokol

Zpracování nájemní smlouvy rozhodně nepodceňte a důsledně ověřte všechny potřebné osobní údaje zájemce o pronájem. Vzorové smlouvy najdete na internetu, nicméně je třeba si dát pozor na jejich aktuálnost. Raději si ji nechte vypracovat zkušeným právníkem nebo využijte  pomoc realitní kanceláře, která vám také pomůže s dalším důležitým dokumentem, který byste měli mít připravený, a tím je předávací protokol. Slouží k zaznamenání aktuálního stavu předávané nemovitosti, aby se v budoucnu předešlo případným sporům.

Jedná se například o soupis poskytnutého nábytku, elektroniky, přehled závad nebo třeba stav měřidel. Tento krok se vyplatí nepodcenit, protokol totiž může v případě nepříjemností sloužit jako váš hlavní důkaz o vlastnictví a původním stavu bytu a jeho vybavení.

 

Informace z portálu www.novinky.cz

 

Pokud i Vy byste rádi pronajali svou nemovitost, obraťte se na nás, rádi Vám se vším pomůžeme.
Samozřejmostí je i kompletní právní servis a také stále častěji využívané prověření bonity klienta přes registr dlužníků!

 

+420 222 948 258, info@dreamhousereality.cz