Při pořízení nemovitosti za účelem investice buďte opatrní

Koupě bytu čí komerčních prostor nemusí být pouze za účelem pořízení vlastního bydlení, ale díky stále výhodným úrokovým sazbám hypotečních úvěrů a rostoucím cenám nájmů, jsou nemovitosti i nadále v hledáčku i jako investice. Je to dobrý tah, jak uložit, popřípadě zhodnotit, své finance.

 

 

Jak postupovat, pokud není kupující zkušený?

Každý, kdo kupuje nemovitost, by měl už při pořízení přemýšlet nad prodejem. Pokud si totiž investor pořídí nemovitost ve špatné lokalitě může hodně ušetřit, jenže při následném prodeji na tom může také značně tratit. Investovat se doporučuje spíše do žádaných lokalit. Hlavní výhodou investic do nemovitostí je příjem z nájemného. Špatná lokalita znamená nejen nižší kupní a následně prodejní cenu, ale také nízký nájem, potažmo výnos. Dobré je také pečlivě prostudovat občanskou vybavenost v okolí nemovitosti. Dostupnost MHD, obchodů, škol, školek atd. Nemovitosti v dobrých lokalitách jsou sice dražší, ale z dlouhodobého pohledu bývají výhodnější. U investic do komerčních nemovitostí to platí stonásobně. Obchod ležící jen pár kroků od hlavní třídy může být s výší nájemného sotva na desetině, oproti stejně velkému obchodu na frekventované třídě. 

Mnoho lidí, kteří investují do nemovitostí, porovnávají pouze dvě hodnoty: kupní cenu, popřípadě splátku úvěru, a nájemné. Správný investor počítá také s dalšími vícenáklady, mezi které např. patří: fond oprav, koncesionářský poplatek za rozhlas a televizi, pojištění, finanční rezerva na případné opravy, pořízení nábytku, spotřebičů atd. Nutné je též rozdělit investici do novostaveb a starších nemovitostí. Jen samotná úhrada daně z nabytí nemovitosti není zanedbatelná. U starších nemovitostí se hradí 4 % z hodnoty nemovitosti, novostavby (ale pouze první převod) jsou dle zákona do této daně oproštěny.

Samostatnou kapitolou je volba správného nájemníka. Jak u rezidenčních, tak i u komerčních nemovitostí platí, že dobrý nájemník má velkou hodnotu. Není důležité pronajmout nemovitost prvnímu zájemci, ale takovému, který plánuje dlouhodobý pronájem a je solventní. Doporučujeme obrátit se na naše zkušené realitní makléře, kteří s výběrem vhodného nájemníka pomohou a v rámci služeb Vám i prověří klienta přes registr dlužníků.

Ať ž kupujete první nebo dvacátou nemovitost, nepodceňujte rady profesionálů. Obracejte se pouze na zkušené realitní makléře, kteří mají s podobným typem nemovitostí mnohaleté zkušenosti.

 

Náš tým profesionálů je tu pro Vás:

 

 

 

Informace pochází z portálu Realitymorava.cz