Sazby hypotečních úvěrů začaly klesat

Na konci února jsme avizovali možné otočení trendu rostoucích sazeb hypoték. První banky začaly snižovat sazby a nyní se k nim přidávají další.

V průběhu února zlevnilo své hypotéky 6 bank, mezi kterými nechyběly ani 3 největší poskytovatelé. Jak se budou vyvíjet sazby dál? V únoru pokračovalo snižování úrokových sazeb.

Pro zlevnění hypoték se rozhodla:

- Komerční banka, Hypoteční banka, Oberbank, Raiffeisenbank, mBank, Česká spořitelna a Wuestenrot hypoteční banka.

Index GOFI 70 mapující napříč trhem průměrnou nabídkovou sazbu hypotečních úvěrů s LTV do 70 % klesl v průběhu února z lednových 3,06 % na 3,02 %. O 4 bps. klesl i index GOFI 80, jehož aktuální hodnota je jen o 3 setiny procentního bodu nad průměrem 70% hypoték a má hodnotu 3,05 %.

"Na trhu se znovu rozhořel konkurenční boj a nabídkové sazby se opět vracejí pod 3 procenta," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti úvěrů na bydlení. A dodává: "nejpříznivější úrokové sazby nyní banky nabízejí u 5, 7 a 10letých fixací, kde sazby začínají na 2,79 %. Podmínkou je samozřejmě nepřekročení pásma 80% hranice pásma LTV." Zlevňují ale i úvěry v regulovaném pásmu nad 80 % LTV. K největšímu meziměsíčnímu rozdílu došlo u hypoték s LTV 85+, kde průměrná nabídková sazba klesla z 3,73 % na 3,66 %. Rozdíl mezi průměrem sazeb 90 a 70% hypoték činí 64 bps.

Úrokové sazby jsou nyní zhruba na úrovni loňského října. Navzdory tomu, že na mezibankovním trhu nyní dochází k mírnému růstu úrokových sazeb, očekáváme, že nabídkové sazby budou i v březnu pokračovat v poklesu. Ostatně včera oznámila zlevnění své Jasné hypotéky Hypoteční banka. Úrokové sazby klesly v závislosti na LTV a volbě doby fixace o 0,1 až 0,4 p.b.

Luboš Svačina

informace pocházejí z webu realitymorava.cz

 

Máte jakékoliv dotazy ohledně Vaší hypotéky? Je tu pro Vás:

Ing. Filip Votoček, mobil 725 569 019, email uvery@dreamhousereality.cz