Pozvolný růst úrokových sazeb pokračuje

Podle nejnovější statistiky Fincentra Hypoindex v únoru 2017 vzrostla průměrná úroková sazba na 1,87 %, dostala se tak zpět na červnovou hodnotu z loňského roku. Ukazatel Fincentrum Hypoindex sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték v České republice bez ohledu na dobu fixace od roku 2003. Údaje vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Kromě sazeb stoupají i objemy a počty hypotečních úvěrů. Během druhého měsíce přišlo do bank pro hypoteční úvěr 9 413 klientů, což je o 748 víc než v lednu. Objemy hypoték v únoru také vzrostly. Konkrétně si lidé půjčili 18,95 miliard korun, tedy o 1,418 miliardy korun víc než měsíc před tím. Pro někoho se to může zdát překvapující, ale může za to nařízení centrální banky o hypotékách. Od dubna už budou muset zájemci o hypotéku sáhnout hlouběji do kapsy. Na doporučení České národní banky bude možné půjčit si „jen“ do 90 procent hodnoty zástavy nemovitosti. Stejně tak se mnozí klienti obávají, že úrokové sazby u hypoték ještě více vzrostou a hypotéky se v příštích měsících prodraží. To prozatím nahrává většímu zájmu o hypoteční úvěry.

„V posledních letech stačilo pro zajímavou nabídku hypotéky zajít klidně do jedné z největších bank. S rostoucími sazbami se však také postupně vracíme k normálu, kdy nejzajímavější sazby bude možné nalézt zejména u menších bank a velké banky je budou poskytovat především jako individuální nabídky pro zajímavé klienty.“ uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik Fincentrum.

To, co nám přinesou následující měsíce nevíme, ale dá se předpokládat další nárůst průměrných úrokových sazeb a s tím spojený pokles objemů a počtů sjednaných hypoték. Momentálně banky vyčkávají s dalšími kroky, takže se nedají očekávat nějaké zásadní změny. Na druhou stranu bychom ale také neměli očekávat výrazné slevy a bonusy. Hodně záleží na tom, jak se klienti budou chovat poté, co vejde v platnost doporučení centrální banky.

 

 

Článek pochází z realitního a zpravodajského portálu Reality.iDNES.cz

http://reality.idnes.cz/sdeleni/pozvolny-rust-urokovych-sazeb-hypotek-pokracuje-fvl-/