Pro fyzické osoby se blíží termín podání daně z příjmu. Do přiznání budou někteří muset zahrnout i nemovitost, kterou v roce 2024 prodali. Ne všech, a ne vždy tomu tak musí být. V daňových předpisech existují výjimky, kdy se daň z prodané nemovitosti neplatí. Pojďme se tedy podívat na aktuální situace.
Správné nastavení ceny je jedna z nejdůležitějších součástí prodeje nemovitosti. Realitní praxe je však často taková, že klienti sami přicházejí s jasnými finančními očekáváními či požadavky. Tato cena se obvykle výrazně liší od té, za kterou je možné nemovitost prodat. Realitní makléř by měl umět s takovou situací pracovat. A také by měl být schopný pracovat s cenou v průběhu celého prodeje.
Jeden z největších úřadů v České republice dokončil svoji plnou digitalizaci a lidé tak už z pohodlí domova mohou vyřídit i tak zásadní věc, jako je nákup nemovitosti. Díky novému Portálu katastru a zeměměřictví to zvládnou sami během několika minut, navíc tak ušetří 400 Kč ze správního poplatku. Systém je uživatelsky přívětivý a běží plynule, což se ukázalo i během měsíčního testovacího provozu.
Jestliže kupujete starší nemovitost, zřejmě počítáte s částečnými úpravami, nebo dokonce s podstatnější rekonstrukcí. Ovšem je vhodné ještě před koupí nemovitosti si promyslet, jak bude rekonstrukce náročná, jak dlouho bude trvat, a zda na ni budete mít dostatek finančních prostředků.
Hypoteční sazby se pomalu ale jistě přibližují pětiprocentní hranici. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku března klesla meziměsíčně o dalších šest bazických bodů na aktuálních 5,05 procenta. Před rokem byla hypoteční sazba 5,62 procenta. Některé banky dokáží nabídnout ještě lepší úrokové sazby, hlavně u hypoték s tříletou fixací. Ta se podle Swiss Life Hypoindexu drží pod hranicí pěti procent už čtvrtý měsíc v řadě, pětiletá fixace pod ní klesla letos v březnu poprvé.
Rozhodování a činnost společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) se řídí občanským zákoníkem, zatímco pro bytová družstva platí jiná právní úprava, konkrétně zákon o obchodních společnostech a družstvech. Z toho vyplývá, že ani rozhodování a řízení těchto na pohled podobných společností není stejné.
Podle informací Asociace českých stavebních spořitelen poskytly v loňském roce stavební spořitelny úvěry v rekordním objemu. Zásluhu na tom mám mimo jiné strategické propojení s dotačními programy Nová zelená úsporám. Poradenství pro dotační programy začaly stavební spořitelny realizovat ve spolupráci se Státním fondem pro životní prostředí v prvním čtvrtletí loňského roku.
Když se před lety začínaly nabízet coworkingové prostory, ještě nikdo netušil, jak covidová epidemie změní podnikání a pracovní podmínky. Home office do té doby byl výjimkou, kterou si občas mohli dovolit manažeři. Ovšem měsíce, kdy firmy zjišťovaly výhody a nevýhody práce z domova, potvrdily, že ne každá firma potřebuje rozlehlé prostory, a ne každá firma musí mít pro každého zaměstnance vlastní stůl.
Družstevní byty zůstávají výhodnou alternativou vlastnického bydlení. Nevlastníte sice přímo byt, ale podíl v bytovém družstvu. Nicméně většina družstev umožňuje formou splátek byt splatit, a tak jej časem získat do osobního vlastnictví. Nákup družstevního podílu s sebou ale nese trochu jiný způsob financování než byt v osobním vlastnictví.
Dražby bývají dobrovolné a nedobrovolné. Dobrovolnou dražbu pořádá, resp. iniciuje sám majitel nemovitosti. Většinou s cílem získat dobrou cenu a uhradit jiné závazky, či prostě jen prodat výhodně nemovitost. Nedobrovolnou dražbu vyhlašují většinou exekutoři na základě pokynu insolvenčního správce dlužníka – tedy vlastníka nemovitosti. Výnosem z dražby jsou pak splaceny jeho dluhy.